Lenovo S750: telefon do terénu

Lenovo S750Lenovo má ve svém repertuáru modely, které cílí na všechny kategorie. Rozhodně se má čím pochlubit v kategorii odolných Android telefonů. Dnes se tedy podíváme na Lenovo S750, který je nástupcem známého Lenovo A660.

Technická data

Displej
Úhlopříčka 4,5 palce
Typ displeje kapacitní, IPS
Počet barev displeje 16 miliónů
Gorilla Glass ano, Gorilla Glass II
Rozlišení 960 x 540 px
Šasi
Rozměry 134,7 x 70,4 x 9,9 mm
Hmotnost 157 gramů včetně baterie
Materiál plast, vodotěsný IP67
Barva oranžovo-černá
Konektivita
Bluetooth ano
WiFi ano
3G 3G WCDMA/HSPA/HSPA+
GPS ano
LED notifikační dioda ano
Paměťová karta max. 32 GB micro SDHC karta
Sim karta dual sim stand-by, sim standardní velikosti
Hardware
Procesor MTK6589 čtyřjádrový procesor: CPU 4×1,2 GHz Cortex A7
RAM 1 GB
ROM 4 GB
3D akcelerátor GPU 450 MHz PowerVR SGX544
Sensory magnetický, světelný, gravitační, proximity, e-compass
Baterie
Kapacita baterie 2000 mAh
Doba hovoru 180 minut
Doba výdrže 2 – 4 dny
Multimedia
Hudba mp3, ogg a další formáty
Video avi, mpeg, mkv, mp4 a další
Fotoaparát zadní 8 Mpx s autofocusem a bleskem, přední 0,3 Mpx
Menu
Podporované jazyky čeština, angličtina, francouzština, španělština, němčina, italština, ruština
Operační systém Android 4.2.1

Kde koupit

Recenze Lenovo S750 vznikla s přístroje zakoupeného u Here-Shop.cz. Vybral jsem si tohoto prodejce, prortože v minulosti jsem od něj kupoval také Lenovo A660 a tento prodejce mně tkaé zásoboval svými aktualizacemi, které obsahovali české menu. Ne jinak tomu je i u Lenovo S750, které jsem dostal s 3. verzí ROM, která „jede“ na Android 4.2.1. Tato ROM je plně počeštěna a mimo to obsahovala bonus v podobě Sygic GPS navigace a Office Suite Pro.

Design

Velice mně u odolných telefonů Lenovo imponuje jejich design, protože i přes své vlastnosti neobdržíte tlustou cihlu, ale tvarově velice sympatický mobil. Pravda, ve srovnání například s Lenovo P780 může S750 po stránce vzhledu ztrácet, ale započteme-li odolnost, je to stále velice líbivý telefon. Šasi je vyrobeno z pružného plastu. Nemyslím tím, že by se telefon pod rukama prohýbal anebo pružil, ale materiál je díky tomu schopen při pádu velké množství energie absorbovat, aniž by došlo k jeho poškození.

Do vínku S750 dostala také vodotěsnost a prachu-vzdornost. Telefon splňuje normu IP67, která nám říká, že zařízení je schopno vydržet pod vodou v hloubce max. 1m metru po dobu 30 minut. U odolnosti to nekončí. Telefon se může pochlubit také minerálním dotykovým sklem Gorilla Glass II. Přes tyto všechny vlastnosti si Lenovo S750 drží sympatickou tloušťku 9,9 mm!

Lenovo S750 se vyrábí pouze v jednom barevném provedení, a to černé s oranžovým bokem kolem dokola. Řekl bych ideální barevné sladění do terénu, kdy telefon do pádu do trávy anebo do bahna je snadno k nalezení.

Výkon

Lenovo použícá z velké části pro své telefony procesory Mediatek a u S750 tomu není jinak. S750 pracuje s procesorem MTK6589, který je složen ze čtyř jader o frekvenci 1,2 GHz na každé jádro. Jde o procesorCortex A7, tedy po stránce architektury povedený kousek.

U Lenovo telefonů je standardem 1 GB RAM a základní 4GB úložný prostor. U S750 tomu není jinak. Na internetu jsou informace o nedostatečné paměti, ale znovu se opakuji, je to záležitostí samotné ROM. Ta, kterou mám v telefonu, instaluje veškerá data na externí micro SDHC kartu, kterou telefon zvládne do 32 GB velikosti. Vnitřní paměť lze tedy plně využít pro stabilitu a některá důležitá data telefonu.

Výpočetní výkon S750 je nadprůměrný a se samostatným 3D grafickým akcelerátorem nabízí i dostatečný výkon pro příležitostné hráče.

Displej

LCD u S750 je vyrobeno technologií IPS. Slibuje tedy lepší čitelnost při slunečném počasí. Ze zkušenosti mohu říci, že opět taková P780 od Lenovo má sytost a podání barev lepší, ale i tak jsem s LCD displejem u S750 spokojen. Pozorovací úhly jsou také bezproblémové 175°/175°.

Baterie

Kapacita baterie činí rovných 2000 mAh a s celkovým nastavením přístroje, kde velkou roli hraje použitá ROM (z tohoto důvodu doporučuji právě nákup u Here-Shop.cz), resp. její odladěnost je výdrž Lenovo S750 nadprůměrná.

Pokud by tato výdrž byla někomu málo, Here-Shop.cz nabízí pro S750 silnější baterie s kapacitou 2500 mAh. Vyzkoušenou ji nemám, ale dle informací výrobce se jedná o kvalitní články a výdrž by měla být navýšena o cca 25 %.

Není problém s telefonem vydržet se standardní 2000 mAh baterií více jak 1 den při zapnutých datech / WiFi, k tomu volání a smskování. V mém případě, kdy zhruba denně provolám 40 minut, napíši 15 sms a ztrávím na WiFi přes 3 hodiny denně, jsem s S750 vydržel na jedno nabití 2,5 dne.

Další výbava…

Lenovo S750 podporuje také známé funkce jako je GPS offline navigaci, připojení přes WiFi anebo 3G data, Bluetooth. K těmto funkcím nemáme nejmenší výtky a fungují velice dobře.
Na zadní straně je k dispozici 8 MPx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Kvalita fotografií je v cenové relaci, ve které se S750 pohybuje, průměrná. Za výsledné fotky se rozhodně nemusíte stydět ani na velkém monitoru.

Balení

V balení se nachází taková běžná klasika, jak je u Lenovo telefonů zvykem. U S750 mně trochu zamrzelo, že v základním balení nejsou sluchátka. Co v balení bylo, tak je mimo telefonu: baterie, originální Lenovo nabíječka + reducek do EU zásuvek a micro USB kabel. Krom toho také originální záruční list s „rozsypaným čajem“. Pro Českou záruku je nutné si uchovat fakturu od Here-Shop.cz. Záruka je 24 měsíců a servis / opravy jsou prováděny přímo v Plzni. Telefon.

Závěr

Recenzované Lenovo S750 jsem zakoupil za cenu 5 790 Kč vč. DPH. Dostanete velice slušně zpracovaný telefon, který poskytuje dostatek výkonu. Za cenu, za kterou se prodává byste od konkurence horko těžko obdrželi telefon s podobných parametrů a výkonu. Najdou se na něm jistě nějaké mouchy, které mohou někomu snížit hodnocení. Já, ač se považuji za čistého uživatele, jsem s ním velice spokojen.
Plusy:
•    Vyšší odolnost
•    Originální design
•    DualSIM a podpora paměťovek
•    Notifikační dioda
•    Odladěný firmware (ROM) a dostupnost aktualizací v českém jazyce od Here-Shop.cz
Minusy:
•    Nechráněná zadní čočka fotoaparátu